11 kwietnia 2022 – Relacja ze spotkania z dr. Januszem Zemke: „Militarne wnioski z wojny na Ukrainie dla Polski”
|W poniedziałek 11 kwietnia b.r. w lokalu „Kuźnicy” w Krakowie odbyło się spotkanie z dr. Januszem Zemke, byłym sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, wieloletnim posłem na Sejm RP i eurodeputowanym z ramienia lewicy. Spotkanie miało formę hybrydową, bowiem można było w nim uczestniczyć również za pośrednictwem platformy Zoom. Tematem rozmowy były militarne wnioski z wojny na Ukrainie dla Polski.
Gość spotkania w merytorycznym i klarownym wystąpieniu sformułował dziewięć tytułowych wniosków, które kolejno szczegółowo omawiał:
- Nie da się dzisiaj prowadzić wojny bez bieżącego rozpoznania, głównie za pomocą bezpilotowców.
- To wojna pokazuje rzeczywisty potencjał militarny, a nie defilady, spoty wyborcze czy konferencje prasowe.
- Najbardziej palącą potrzebą dla polskiego wojska jest rozwój obrony powietrznej kraju.
- Trzeba świadomie decydować, czy zakupuje się sam sprzęt, czy również technologie / offset.
- Nie da się w trakcie wojny sprawnie przemieszczać większych jednostek, ale muszą być one odpowiednio rozlokowane zawczasu.
- Należy doceniać czynnik konsolidacji społecznej i kompetencji (lub ich braku) u najwyższych władz państwowych.
- Trzeba wyciągać wnioski z aktualnej sytuacji i niekiedy modyfikować wcześniejsze sądy: wojna na Ukrainie pokazała na przykład zasadność koncepcji wojsk obrony terytorialnej (podobnie wcześniejszy wkład WOT w różne działania w trakcie epidemii COVID-19).
- Należy doceniać wagę wojny informacyjnej.
- Kluczowa jest rola lokalnych liderów i polityków samorządowych – samo tylko wojsko nie wystarczy.
Następnie rozpoczęła się dyskusja, którą otworzył moderujący spotkanie prezes „Kuźnicy” dr Paweł Sękowski, pytaniem o to, czy lewica powinna zmienić dotychczasowy punkt widzenia, zgodnie z którym niejednokrotnie krytykowano wysokie wydatki na obronność (postulując przekierowanie znacznej części tych środków na cele np. kultury), zwłaszcza, że Polska i tak pozostanie słabsza militarnie od Rosji. Dr Janusz Zemke odpowiedział na to pytanie twierdząco: nie zapominając o kulturze, należy dbać o uzbrojenie i wyszkolenie polskiej armii. Wojna na Ukrainie wyraźnie pokazała bowiem, że „pomaga się temu, komu warto pomagać, kto ma własne solidne podstawy” – sojusznicy zachodni zaczęli realnie wspierać Ukrainę wtedy, dopiero wtedy, gdy ta udowodniła swoją waleczną postawą i skuteczną obroną, że ma realne szanse na sukcesy w wojnie z Rosją.
Kolejne pytania zadawali: Daniela Tratkiewicz, wiceprezeska „Kuźnicy” Halina Krywak, Filip Ratkowski wiceprezes „Kuźnicy” Rafał Skąpski, prezes-senior Andrzej Kurz, Jan Broniek, Adam Jaśkow, Piotr Plebańczyk, prof. Marian Stępień i Jacek Pelczar.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania całego spotkania pod poniższym linkiem:
Zapraszamy także do obejrzenia krótkiej fotorelacji z wydarzenia: