11 marca 2025 – Relacja ze spotkania z Ewą Sładek, kandydatką Razem w wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie

We wtorek 11 marca b.r. w lokalu „Kuźnicy” w Krakowie odbyło się spotkanie z Ewą Sładek, kandydatką Razem w wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie, krakowską aktywistką społeczno-polityczną.

Spotkanie prowadził prezes „Kuźnicy” Paweł Sękowski, który zapytał Kandydatkę o to, dlaczego zdecydowała się startować w tych wyborach i z jakimi postulatami kandyduje do Senatu. Ewa Sładek odwołała się do hasła walki o inną politykę aniżeli ta, jaką prezentują z jednej strony PiS i radykalna prawica spod znaku Konfederacji, a z drugiej strony Platforma Obywatelska i jej koalicjanci (co zdaniem E. Sładek jest wyborem miedzy prawicą a centroprawicą). Jako swoje postulaty wymieniła: legalną i bezpieczną aborcję, zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 8% PKB, realną walkę z kryzysem mieszkaniowym, zwiększenie nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe oraz walkę ze „stołkozą” (przede wszystkim obsadzaniem stanowisk w spółkach Skarbu Państwa i samorządowych przez „swoich”).

Drugie pytanie brzmiało: dlaczego ludzie identyfikujący się z lewicą mieliby zagłosować właśnie na Ewę Sładek, nie zaś na Monikę Piątkowską – kandydatkę obecnej koalicji rządzącej, popieraną także przez Nową Lewicę. Kandydatka Razem zwróciła uwagę na to, że stojąca za kandydaturą M. Piątkowskiej Platforma Obywatelska nie jest partią lewicową, a ponadto na fakt, że postulaty kandydatki KO są w większości natury lokalnej, tymczasem Senat zajmuje się sprawami natury ogólnokrajowej. Postulaty Ewy Sładek dotyczą spraw ogólnopolskich.

Trzecie pytanie P. Sękowskiego odnosiło się do doświadczenia zawodowego i politycznego Kandydatki Razem. Ewa Sładek podkreśliła, że w bieżącym roku ukończy studia prawnicze, obecnie pracuje w jednej z korporacji międzynarodowych w Krakowie, od lat jest czynną aktywistką społeczno-polityczną. Zadeklarowała, że jako senatorka odwoływałaby się do opinii ekspertek i ekspertów w zakresie poszczególnych dziedzin.

Zapytana o stosunek do trwającego konfliktu w Strefie Gazy, Ewa Sładek – przez lata związana z Jewish Community Centre w Krakowie, z drugiej strona czynna w najostrzej krytykującej działania Izraela wobec Strefy Gazy partii politycznej w Polsce, którą jest Razem – opowiedziała się jednoznacznie po stronie optyki propalestyńskiej, czyli zdaniem Kandydatki: po stronie praw człowieka, jednocześnie zdecydowanie potępiając politykę Izraela po ataku Hamasu z 7 października 2023 r.

W odniesieniu do klubu lub koła senackiego, do którego weszłaby Ewa Sładek w razie uzyskania mandatu senatorskiego, Kandydatka odpowiedziała, że przystąpiłaby do Koła Razem, które w takim wypadku stałoby się kołem parlamentarnym (obecnie jest kołem poselskim, gdyż Razem nie ma swoich przedstawicieli w Senacie).

Ostatnie pytanie P. Sękowskiego dotyczyło opinii Ewy Sładek na temat współpracy z innymi mniejszymi partiami lewicy – Unią Pracy i Polską Partią Socjalistyczną. Kandydatka Razem poparła wspólne działania członków i członkiń różnych ugrupowań w poszczególnych dziedzinach, jednocześnie dystansując się od współpracy z innymi szyldami partyjnymi.

W rozmowie kilkakrotnie przewinął się wątek linii politycznej Razem, czyli cofnięcia przez tę partię poparcia dla rządu Donalda Tuska oraz zakończenia współpracy Razem z Nową Lewicą.

W dyskusji głos zabrały także słuchaczki z sali:

  • Halina Krywak zapytała o to, czy – zdaniem Kandydatki – ma miejsce zjawisko przepływu elektoratu w najmłodszej grupie wyborców z Razem w kierunku Konfederacji (E. Sładek uznała, że takie zjawisko w istotnej skali nie występuje);

  • Dorota Champeau zwróciła uwagę na to, że podział lewicy już raz doprowadził do braku jakiejkolwiek jej reprezentacji w parlamencie (w wyborach w 2015 r.), poruszyła także kwestię medialnego obrazu Razem, któremu ma nie służyć brak wyrazistości i jednoznaczności w osądach, w zestawieniu z polaryzacją PiS – PO (Kandydatka broniła odrębnej linii politycznej Razem, nie wpisującej się w dychotomiczny podział PiS – anty-PiS / PiS – PO, zaś w odniesieniu do stosunków Razem z Nową Lewicą nawiązała do hasła Razem: „Inna polityka jest możliwa”);
  • Jadwiga Nowakowska zapytała, jak Ewa Sładek postrzega rolę Senatu (Ewa Sładek odpowiedziała, że Senat jest miejscem doskonalenia prawa, nie zaś areną realizowania polityki lokalnej; z drugiej strony zapowiedziała, że w razie zwycięstwa wyborczego utworzyłaby prężne biuro senatorskie w Krakowie).

Na zakończenie spotkania Ewa Sładek wezwała do udziału w wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie 16 marca oraz do oddania głosu właśnie na nią.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

(Fot. Stowarzyszenie „Kuźnica”)

(Fot. Stowarzyszenie „Kuźnica”)