13 i 17 kwietnia 2023 – Relacja ze spotkań z Markiem Borowskim i promocji „Zdania” 1/2023 w Krakowie i w Warszawie

W czwartek 13 kwietnia b.r. w siedzibie „Kuźnicy” odbyło się krakowskie spotkanie promocyjne wokół najnowszego numeru „Zdania” – 1/2023, w którym wziął udział Marek Borowski, były marszałek Sejmu, wicepremier i minister finansów oraz poseł na Sejm pięciu kadencji z ramienia lewicy, aktualnie senator opozycji demokratycznej (trzecią kadencję). Senator Borowski jest bohaterem rozmowy „Troje na Jednego” w najnowszym „Zdaniu”, którą przeprowadzili z ramienia redakcji Jan Ordyński, Dominika Rafalska i Paweł Sękowski.

Z kolei w poniedziałek 17 kwietnia b.r. w Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta miała miejsce warszawska promocja tego samego numeru „Zdania”, również z udziałem Markiem Borowskiego.

Oba spotkania prowadził naczelny „Zdania” i prezes „Kuźnicy” Paweł Sękowski. Spotkanie warszawskie otwierał i zamykał w roli gospodarza Krzysztof Szamałek, przewodniczący warszawskiej Filii „Kuźnicy”.

(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. J. Ordyński)
(Fot. J. Ordyński)

Głównym punktem programu obu spotkań promocyjnych były rozmowy z senatorem Markiem Borowskim, moderowane przez naczelnego „Zdania” P. Sękowskiego. W dyskusji poruszone zostały m.in. następujące zagadnienia: największe osiągnięcia M. Borowskiego oraz SdRP i SLD, których to formacji Borowski był członkiem do 2004 r., idea powołania SDPL w 2004 r. i pojawiające się wówczas oskarżenia o rozbijanie lewicy, motywy przystąpienia do PO w 2019 r., stawka tegorocznych wyborów parlamentarnych i losy projektu wspólnej listy wyborczej demokratycznej opozycji, poglądy M. Borowskiego na temat miejsca Kościoła katolickiego w polskim życiu społecznym oraz na temat świeckości państwa, ocena obecnych najważniejszych formacji lewicowych (Nowej Lewicy i Razem).

W czasie obu spotkań można było zakupić najnowszy numer „Zdania” w promocyjnej cenie 10 zł (zamiast 15 zł).