Powiało wiosną! Nowe „Zdanie” już w Empikach

No i wreszcie, w cyklu rozmów „Trzech na jednego”, które są  nieopatentowanym wynalazkiem i znakiem firmowym „Zdania”, mamy kogoś kto nie jest profesorem, publicystą, inżynierem dusz ludzkich, politykiem, czy socjologiem, a zarazem jest tym wszystkim! To proszę czytelnictwa sam mistrz Andrzej Mleczko, którego rysunki towarzyszą już kilku pokoleniom Polaków, wyśmiewając (a niekiedy odkrywając przed nami samymi) narodowe przywary. Są to zjawiska śmieszne a niekiedy i straszne, rzadko błahe, a z reguły ważkie i tak głęboko osadzone w samym jestestwie Polaka, że wręcz nie do wyplenienia! Tak więc – powiało wiosną!

Z tymi narodowymi przesądami próbuje wojować Marek Zagajewski w tekście „Polska ideologia jako religia” niekiedy zbyt dosłownie pojmujący pewne historyczne paralele (BBN-MBP), którego tekst, stanowi idealne wręcz wprowadzenie (i uzasadnienie) dla, następującej dokładnie po nim, wypowiedzi prof. Jana Woleńskiego „Dlaczego trzeba bronić humanistyki”!

Ale i tu rodzi się powód do licznych sporów, bo gdy Woleński pisze, że w naukach humanistycznych „nie ma teorii ogólnych pełniących funkcje eksplanacyjne i prognostyczne” przychodzi nam zapytać o wszelkie ideologie i religie, o systemy filozoficzne – „klasyczną filozofię niemiecką” z Kantem, Heglem, Schopenhauerem czy Marksem (Sic! Marksa też należy zapisać do tego nurtu właśnie). Wszelako do nauk humorystycznych (nie humanistycznych!) zapisać by trzeba w tej sytuacji, przytaczaną przez Woleńskiego, wypowiedź technika prof. A. Jajszczyka (wybitnego speca od telekomunikacji) który jako dyrektor Narodowego Centrum Nauki przywalił humanistom za to, że żaden z „humanistycznych projektów badawczych” nie zyskał finansowania z , kierowanego przez niego właśnie, Narodowego Centrum!  Prof. Jajszczyka wziął sobie na kieł  Woleński, ale przecież nie tylko o Jajszczyka tu chodzi, co pointuje (Redaktor! Redaktor!), swoim rysunkiem Mleczko. Kto ciekaw niech zajrzy do numeru Zdania!

                                                            *