17 marca 2018 – Demonstracja przeciw rasizmowi i faszyzmowi w Krakowie

W sobotę 17 marca o godzinie 13:30, pod Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się demonstracja przeciw rasizmowi i faszyzmowi, w którą włączyło się Stowarzyszenie „Kuźnica”.

Demonstracja wpisywała się w obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 r. Dzień ten obchodzony jest corocznie 21 marca, zaś w poprzedzającą go sobotę w wielu miastach w całej Polsce odbywały się marsze lub demonstracje przeciwko rasizmowi i faszyzmowi.

Głównym organizatorem demonstracji była Partia Zieloni – Koło Krakowskie, a pośród obecnych byli członkowie m.in. Stowarzyszenia „Kuźnica”, Razem Małopolska, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, KOD Małopolska, Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Stowarzyszenia (S)prawa Kobiet, Pracowniczej Demokracji, Welcome To Krakow, .Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, Zjednoczonych Przeciw Rasizmowi, Fundacji Autonomia oraz Federacji Anarchistycznej – Kraków.

Demonstracja, pomimo mrozu i nieprzyjemnego wiatru, zgromadziła ponad 100 osób. Odczytano tekst odezwy przeciw rasizmowi i faszyzmowi w językach polskim, rosyjskim, włoskim, francuskim, niemieckim, hebrajskim, hiszpańskim i angielskim.

Tekst odezwy w języku francuskim odczytał prezes „Kuźnicy” Paweł Sękowski, zaś w języku hebrajskim członek „Kuźnicy” Mateusz Burzawa.

Paweł Sękowski zabrał również głos w imieniu Stowarzyszenia „Kuźnica” w trakcie tury wypowiedzi przedstawicieli organizacji i innych osób obecnych na demonstracji chętnych do zabrania głosu.

(Fot. A. Ruman)

(Fot. A. Ruman)

(Fot. A. Ruman)

.