19 czerwca 2024 – Relacja ze spotkania z Prof. Adamem Leszczyńskim w Filii „Kuźnicy” w Zamościu

W środę 19 czerwca b.r. Filia „Kuźnicy” w Zamościu zorganizowała, w sali ślubów zamojskiego ratusza, spotkanie z Prof. Adamem Leszczyńskim – historykiem, socjologiem, dziennikarzem i publicystą.

Rozmowa, którą prowadził Jarosław Ważny, przewodniczący zamojskiej Filii „Kuźnicy”, dotyczyła historii i współczesności. Gość spotkania mówił m.in.:

– W swoim życiu wykonywałem głownie dwa zawody: przez 30 lat byłem dziennikarzem i naukowcem. Natomiast od kwietnia jestem dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (tak brzmi pełna nazwa). Ta instytucja właśnie dzisiaj zmieniła nazwę na Instytut Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza. Zmiana nazwy i patrona jest symboliczna. Gabriel Narutowicz był demokratą ponad podziałami partyjnymi – podkreślał prof. Adam Leszczyński, dziękując za zaproszenie do Zamościa, jak podkreślił, „jednego z najpiękniejszych miast w Polsce.

W instytucie zastąpił prof. Jana Żaryna.

– Przez ostatnie osiem lat mieliśmy do czynienia z bardzo intensywną polityką historyczną obliczoną na promowanie jednego nurtu ideowego. Więc po ośmiu latach nieustającej indoktrynacji prowadzonej za ogromne publiczne pieniądze trzeba zrobić coś, żeby tej wielkiej kampanii przeciwdziałać – tłumaczył gość.

– Nowy instytut także ma się zajmować badaniem myśli narodowej, ale nie jej wychwalaniem, tylko krytyczną analizą. Będziemy szczególną uwagę poświęcać także polskiej myśli politycznej wrogiej demokracji, w tym zwłaszcza skrajnej prawicy czy stronnictwom prorosyjskim. Nieprzypadkowo patronem ma zostać Narutowicz, a więc ofiara skrajnej prawicy. Instytut będzie zajmował się nie tylko badaniami historycznymi, ale także monitorował zagrożenia dla liberalnej demokracji” – zapowiedział Adam Leszczyński.

(Fot. Patatof / Wydawnictwo W.A.B.)