20 maja 2023 – Relacja z sesji majowej „Kuźnicy” i Fundacji im. Róży Luksemburg: „Rola kobiet w historii i teraźniejszości Polski i polskiej lewicy”

W sobotę 20 maja b.r. w Sali Miedzianej gmachu Muzeum Krakowa przy Rynku Głównym 35 (Pałac Krzysztofory) odbyła się sesja majowa Stowarzyszenia „Kuźnica” i Fundacji im. Róży Luksemburg – Przedstawicielstwa w Polsce pt.: „Rola kobiet w historii i teraźniejszości Polski i polskiej lewicy”.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji im. Róży Luksemburg – Przedstawicielstwa w Polsce i zostało wpisane w kalendarz obchodów 20. rocznicy działania Fundacji im. Róży Luksemburg w Polsce.

Sesję otworzył prezes „Kuźnicy” Paweł Sękowski, który powitał zgromadzone na sali osoby: uczestniczki oraz słuchaczki i słuchaczy, a także reprezentującego Fundację im. Róży Luksemburg – Przedstawicielstwo w Polsce Krzysztofa Kwatra.

W popularno-naukowej części referatowej wydarzenia półgodzinne wystąpienia zaprezentowały kolejno Katarzyna Ciarcińska (dr filozofii, pracownica naukowa Instytutu Filozofii i Kognitywistyki Uniwersytetu Szczecińskiego) – pt. „Podział na to, co prywatne i polityczne w kontekście praw kobiet od XIX wieku do współczesności” oraz Danuta Waniek (dr hab., politolożka i prawniczka, czołowa polityczka SLD w latach 90. XX w., posłanka na Sejm trzech kadencji, była szefowa Kancelarii Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego) – pt. „Jakie szanse miały kobiety w PZPR?”.

Po obu wystąpieniach miała miejsce dyskusja z udziałem zgromadzonych słuchaczek i słuchaczy.

Po krótkiej przerwie kawowej odbyła się druga część sesji: panel dyskusyjny zatytułowany „Sytuacja kobiet w polskiej polityce”, moderowany przez prezesa „Kuźnicy” P. Sękowskiego, w którym udział wzięły:

  • Elżbieta Bińczycka (Unia Europejskich Demokratów), 
  • Weronika Frączek (Nowa Lewica – frakcja Wiosna),  
  • Daria Gosek-Popiołek (Lewica Razem),
  • Małgorzata Niewiadomska-Cudak  (Klub Radnych Niezależni Socjaldemokraci, Łódź), 
  • Małgorzata Potocka (Nowa Lewica – frakcja SLD),
  • Joanna Wowrzeczka (Krytyka Polityczna – Świetlica w Cieszynie);

Moderator dyskusji zapytał wszystkie uczestniczki panelu o to, czym różni się sytuacja kobiet w polityce od sytuacji mężczyzn (zachęcając jednocześnie do odwoływania się do własnych historii), a także o ocenę protestów kobiet i działalności Ogólnopolskiego Strajku Kobiet od października 2020 r. (od momentu wydania przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej kontrowersyjnego orzeczenia ograniczającego i tak już wcześniej mocno ograniczony dostęp do aborcji). Następnie głos zabierały słuchaczki i słuchacze z sali.

Ostatnim akcentem tegorocznej majowej sesji był ciepły poczęstunek, po którym znaczna część osób biorących udział w wydarzeniu przeszła pod gmach Muzeum Narodowego, aby wziąć udział w krakowskim Marszu Równości.

Tegoroczna sesja majowa „Kuźnicy” była pierwszą od czasu wybuchu pandemii COVID-19. Coroczne sesje popularno-naukowe i dyskusyjne, zogniskowane na wybranym zagadnieniu, odbywające się z reguły w wybraną sobotę maja, najczęściej w gościnnych progach Muzeum Krakowa (wcześniej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), zdążyły już stać się naszą tradycją. Po raz ostatni przed pandemią COVID-19 taką sesję zorganizowaliśmy w 2019 r. W latach 2020, 2021 i 2022 wydarzenie każdorazowo nie dochodziło do skutku z powodu sytuacji epidemicznej w Polsce. Mamy nadzieję, że pomyślna organizacja tegorocznego wydarzenia zwiastuje powrót do niegdysiejszego corocznego rytmu Kuźniczańskich majowych sesji!

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z wydarzenia:

(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)