22 października 2024 – Relacja z uroczystości wręczenia Kowadła Kuźnicy Prof. Jackowi Majchrowskiemu
We wtorek 22 października b.r. w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory (Muzeum Krakowa) odbyła się uroczystość wręczenia honorowej nagrody Kowadła Kuźnicy prof. Jackowi Majchrowskiemu, profesorowi zwyczajnemu nauk prawnych, prezydentowi miasta Krakowa w latach 2002-2024 (przez 5 kadencji) – najdłużej urzędującemu włodarzowi Krakowa w całej historii miasta, wojewodzie krakowskiemu w latach 1996-1997, wieloletniemu pracownikowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizatorowi Krakowskiej Szkoły Wyższej, następnie Krakowskiej Akademii, a od 1 września b.r. Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Po powitaniu wszystkich zgromadzonych: Dostojnego Laureata, laudatora – prof. Jana Widackiego, przedstawicieli rządowej administracji terenowej, władz miejskich, przedstawicieli korpusu konsularnego w Krakowie, obecnych na sali dotychczasowych laureatów Kowadła Kuźnicy oraz wszystkich zebranych członków i sympatyków „Kuźnicy”, prezes Stowarzyszenia dr Paweł Sękowski odczytał okolicznościowy list nadesłany przez Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta RP w latach 1995-2005. Odczytany został także list gratulacyjny nadesłany przez ministra nauki Dariusza Wieczorka. Głos zabrali wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek oraz w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa sekretarz miasta Antoni Fryczek.
Laudację ku czci prof. Jacka Majchrowskiego wygłosił prof. Jan Widacki, profesor zwyczajny nauk prawnych, adwokat i dyplomata, konsul honorowy Litwy w Krakowie, sam również laureat Kowadła Kuźnicy. Laudator zwrócił uwagę na rozkwit Krakowa pod rządami prezydenta Majchrowskiego – jako europejskiej metropolii, ważnego ośrodka akademickiego i kulturalnego oraz miejsca atrakcyjnego dla turystów z całego świata. Prof. Widacki mówił także o charakterystycznym dla Laureata stylu uprawiania polityki – koncyliacyjnym, poszukującym porozumienia dla dobra miasta i jego mieszkańców, tak innym od dominującego w polskim życiu publicznym. Laudator wyraził także pewność, że Jacek Majchrowski będzie kiedyś miał w Krakowie swój pomnik, tak jak dwaj jego wielcy poprzednicy Juliusz Leo i Józef Dietl.
Następnie sentencję uzasadnienia przyznania nagrody prof. Jackowi Majchrowskiemu odczytał prezes „Kuźnicy”. Oto jej pełne brzmienie:
Rada Stowarzyszenia „Kuźnica”
przyznaje
Prof. Jackowi Majchrowskiemu
Honorową Nagrodę Kowadła
w uznaniu
- ogromnych zasług dla Krakowa, którego włodarzem był najdłużej w całej kilkusetletniej historii miasta, przyczyniając się do jego harmonijnego rozwoju, umiejętnie łącząc budzącą podziw modernizację z dbałością o utrzymanie krakowskiej historycznej, kulturalnej i intelektualnej specyfiki;
- niezmiennej życzliwości wobec środowiska „Kuźnicy” i „Zdania”, którą zachowujemy we wdzięcznej pamięci.
Po wręczeniu nagrody Kowadła Jackowi Majchrowskiemu rozległy się długie oklaski, a prezes „Kuźnicy” dodał do odczytanej sentencji jeszcze słowa: Dostojny Laureacie, Panie Profesorze, Drogi Jacku, to Kowadło Ci się po prostu należało!
Nadszedł czas na głos Laureata, który wyraził swoją satysfakcję z faktu dołączenia do grona nagrodzonych Kowadłem Kuźnicy, do którego należy szereg wybitnych osobistości polskiego życia politycznego, naukowego i artystycznego. Jacek Majchrowski przypomniał także, że onegdaj, jeszcze w okresie PRL, Klub Twórców i Działaczy Kultury „Kuźnica” odmówił mu członkostwa, ale po latach władze Stowarzyszenia „Kuźnica” zrehabilitowały się (było to w 2018 r.), zapraszając oficjalnie prezydenta Krakowa w swoje szeregi. Jest więc Jacek Majchrowski członkiem „Kuźnicy”. Laureat mówił także o swoich związkach z lewicą i o dzisiejszym kryzysie lewicy – gdy zdaje się ona być podzielona wewnętrznie i nie jest sprawą oczywistą, co oznacza być człowiekiem lewicy w dobie, gdy naturalne jej zaplecze – wielkoprzemysłowa klasa robotnicza jest w zaniku.
Następnie miała miejsce krótka część artystyczna wydarzenia, którą zapowiedział Mateusz Prendota, dyrektor Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego. Czworo artystów i artystek Filharmonii Krakowskiej – kwartet smyczkowy zagrało około 15-minutowy koncert jako wyraz uznania i wdzięczności dla Prezydenta Miasta Krakowa, który – jak powiedział dyrektor Prendota – zwykł mawiać, że co prawda Filharmonia jest instytucją marszałkowską, ale jest także instytucją krakowską, zawsze z przychylnością odnosząc się do jej potrzeb.
Ostatnią częścią uroczystości był poczęstunek przy lampce wina i długie kuluarowe rozmowy z udziałem Laureata. Wszystkie osoby uczestniczące w wydarzeniu mogły również bezpłatnie zaopatrzyć się w ostatnie numery czasopisma „Zdanie” oraz w egzemplarz numeru archiwalnego (z 2009 r.) z rozmową „Troje na Jednego” z prof. Jackiem Majchrowskim.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
Podobne posty
-
26 października 2022 – Spotkanie wokół III tomu rozmów „Trzech na Jednego” pod red. E. Chudzińskiego w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie
Brak komentarzy | paź 23, 2022
-
Uchwała Walnego Zebrania Stowarzyszenia Kuźnica
Brak komentarzy | gru 19, 2014
-
16 maja 2019 – Relacja ze spotkania „Kuźnicy” z Dr. Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich
Brak komentarzy | maj 18, 2019
-
Stanowisko Rady „Kuźnicy” ws. wyborów parlamentarnych 13 października 2019 r.
Brak komentarzy | wrz 19, 2019