23 marca 2024 – Relacja z rozmowy pt. „Aktywne do sejmiku” z udziałem: Magdaleny Dropek (KKW Lewica), Eweliny Pytel (KKW Koalicja Obywatelska), Małgorzaty Szostak (KKW Trzecia Droga); prowadzenie: Paweł Sękowski („Kuźnica”)

W sobotę 23 marca b.r. w lokalu „Kuźnicy” miała miejsce wyjątkowa rozmowa przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. W kontekście dominacji debat z udziałem wyłącznie lub prawie wyłącznie mężczyzn, w sytuacji, gdy dziewiątkę kandydatów na urząd Prezydenta Miasta Krakowa stanowią sami mężczyźni, w „Kuźnicy” odbyła się dyskusja z udziałem kobiet – aktywistek społecznych, kandydujących do sejmiku województwa małopolskiego.

Rozmawiały:

  • Magdalena Dropek – kandydatka KKW Lewica z miejsca nr 2 w okręgu obejmującym miasto Kraków, członkini Nowej Lewicy, od lat czołowa krakowska aktywistka na rzecz równości i praw osób LGBT+, laureatka tegorocznej Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej dla Krakowianki Roku (nagroda przyznana została już po spotkaniu w „Kuźnicy” – 27 marca b.r.);
  • Ewelina Pytel – kandydatka KKW Koalicja Obywatelska z miejsca nr 8 w okręgu obejmującym miasto Kraków, bezpartyjna aktywistka społeczna, w latach 2020-2024 przewodnicząca zarządu małopolskiego Komitetu Obrony Demokracji, główna organizatorka wszystkich protestów i manifestacji w obronie praworządności, wolności mediów i wielu innych wydarzeń o charakterze społecznym i opozycyjnym wobec rządów PiS, odbywających się w Krakowie aż do wyborów z 15 października u.r.,
  • Małgorzata Szostak – kandydatka KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe z miejsca nr 1 w okręgu obejmującym powiaty krakowski podmiejski, wielicki i proszowicki, członkini Polski 2050, aktywistka pomagająca osobom w kryzysie bezdomności.

Rozmowę prowadził Paweł Sękowski, prezes „Kuźnicy”.

Wszystkie Rozmówczynie były pytane o to, dlaczego zdecydowały się wystartować w tegorocznych wyborach samorządowych, czym przede wszystkim chciałyby zająć się jako radne sejmiku województwa małopolskiego, a także o to, czy trudno jest walczyć „o swoje” w polityce, będąc kobietą oraz kiedy sytuacja w tym zakresie ulegnie wreszcie poprawie.

Ponadto każda kandydatka otrzymała po jednym pytaniu „spersonalizowanym”:

  • Magdalena Dropek o podział lewicy w Krakowie w wyborach prezydenta Krakowa oraz do rady miasta;
  • Ewelina Pytel o swoje stosunkowo odległe – ósme miejsce na liście wyborczej i o to, jak prowadzi się kampanię wyborczą jako osoba bezpartyjna, startująca z listy koalicji kilku partii politycznych;
  • Małgorzata Szostak o swoją opinię o ostatniej „burzy medialnej” wokół postawy Szymona Hołowni – lidera Polski 2050 wobec sprawy liberalizacji aborcji – czy ta postawa przysłuży się, czy zaszkodzi Trzeciej Drodze w nadchodzących wyborach samorządowych; ponadto P. Sękowski pytał kandydatkę Polski 2050 o jej własny pogląd w sprawie liberalizacji aborcji.

Pytania zadawały też osoby przysłuchujące się rozmowie na sali: Filip Ratkowski, Grzegorz Garboliński oraz Paweł Rogala.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania:

https://fb.watch/r8adfCX4Il/

Zapraszamy również do obejrzenia krótkiej fotorelacji ze spotkania:

(Fot. KKW Lewica)

(Fot.: KKW Lewica)

(Fot. KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe)