24 lutego 2022 – Relacja z rozmowy nt. agresji rosyjskiej na Ukrainę z udziałem b. ambasadorów RP na Ukrainie: Jacka Kluczkowskiego i Jana Piekło

W czwartek 24 lutego b.r., tj. dokładnie w dzień agresji wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy – w dzień rozpoczęcia się konfliktu zbrojnego na Ukrainie, a zarazem początku wielkiej fali uchodźców ukraińskich, przybywających do Polski, w „Kuźnicy” odbyło się spotkanie zdalne z udziałem:

  • Jacka Kluczkowskiego, byłego ambasadora RP na Ukrainie w latach 2005-2010, byłego ambasadora RP w Kazachstanie i Kirgistanie w latach 2011-2015;
  • Jana Piekło, byłego ambasadora RP na Ukrainie w latach 2016-2019.

Spotkanie prowadził prezes „Kuźnicy” Paweł Sękowski.

W dyskusji poruszone zostały m.in. następujące wątki: cele i logika działania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, postawa społeczeństwa Ukrainy, reakcje Rosjan – społeczeństwa i elit politycznych i wojskowych na decyzję o agresji na Ukrainę, postawa Zachodu – NATO, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także postawa Chin i Turcji wobec konfliktu zbrojnego, potencjalne zagrożenie wojenne dla Polski i państw bałtyckich, napływ ukraińskich uchodźców do Polski i przygotowanie Polski do ich przyjęcia.

W późniejszej dyskusji z udziałem zgromadzonych na platformie Zoom słuchaczek i słuchaczy pytania zadawali także: Filip Ratkowski, wiceprezes „Kuźnicy” i przewodniczący jej nowosądeckiej filii Rafał Skąpski, Marcin Gołąbek, przewodnicząca tarnowskiej filii „Kuźnicy” Dorota Rykała, dr Paweł Skorut z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Robert Mikołajek.

Ponadto dwukrotnie – na początku i na końcu spotkania – głos zabrał dr Sergiy Seryakov z Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. H. S. Skovorody, który łączył się bezpośrednio z ostrzeliwanego przez wojska rosyjskie Charkowa.

Zapraszamy do obejrzenie pełnego nagrania ze spotkania:

Zapraszamy także do obejrzenia fotorelacji z dyskusji: