26 listopada 2019 – Relacja z promocji „Kartek z Dziennika” Mariana Stępnia (Wydawnictwo Studio Emka, 2019)

We wtorek 26 listopada b.r. w lokalu „Kuźnicy” odbyła się promocja najnowszej publikacji Prof. Mariana Stępnia pt. Kartki z dziennika (Wydawnictwo Studio Emka, 2019).

 

Merytoryczne wprowadzenie do tematu wygłosił Prof. Tadeusz Bujnicki, historyk literatury, po czym głos zabrał autor – Prof. Marian Stępień, historyk literatury, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek-założyciel „Kuźnicy”, aktywny w życiu społeczno-politycznym Polski Ludowej. W „Kartkach z Dziennika” znajdują się wybrane zapiski z dziennika Prof. Stępnia, przede wszystkim z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, ale ostatni zamieszczony w publikacji zapisek pochodzi z 2017 roku. Książka stanowi ważne źródło do historii społecznej i dziejów życia naukowego, przede wszystkim dwóch ostatnich dekad istnienia PRL.

Słowem-kluczem spotkania, które po raz pierwszy przywołał sam Autor, była „lojalność”. Lojalność jako naczelna wartość, którą zawsze Marian Stępień starał się kierować.

Ten trop podchwycił prowadzący spotkanie prezes „Kuźnicy” dr Paweł Sękowski, który zapytał Prof. Stępnia o odzwierciedlenia w „Kartkach z Dziennika” owej lojalności – wobec kogo/czego była to lojalność, czy też wierność. W odpowiedzi Autor publikacji przytoczył kilka interesujących, szczegółowych historii, które zostały zamieszczone w „Kartkach z Dziennika”.

Ponadto głos w dyskusji zabrali: Daniela Tratkiewicz, Jan Güntner i Jacek Marciniak, redaktor naczelny Wydawnictwa Studio Emka, ponownie prof. Tadeusz Bujnicki, prof. Irena Paczyńska oraz prezes-senior „Kuźnicy” Andrzej Kurz.

Podczas wieczoru możliwy był zakup publikacji w promocyjnej cenie, z 30-procentowym rabatem.

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)