26 października 2023 – Relacja z wieczoru wspomnień poświęconego pamięci Prof. Mariana Stępnia w „Kuźnicy” („Kuźnica” i Wydział Polonistyki UJ)

W czwartek 26 października b.r. w lokalu „Kuźnicy” w Krakowie odbył się wieczór wspomnień poświęcony pamięci prof. Mariana Stępnia, zorganizowany przez „Kuźnicę” i Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Marian Stępień zmarł 8 lipca b.r. w wieku 93 lat, trzy tygodnie później skończyłby 94 lata. Był członkiem-założycielem Klubu Twórców i Działaczy Kultury „Kuźnica” i aktywnym członkiem środowiska Kuźniczan w jego kolejnych wcieleniach organizacyjnych, aż do Stowarzyszenia „Kuźnica”. Po śmierci Tadeusza Hołuja w 1985 r., został Marian Stępień p.o. przewodniczącego Ośrodka Kultury Krakowska Kuźnica i był nim do 1989 r. W latach 1983-1989 pełnił funkcję p.o. redaktora naczelnego, a następnie redaktora naczelnego „Zdania” – czasopisma „Kuźnicy”. Do końca życia był aktywnym członkiem Stowarzyszenia „Kuźnica” oraz autorem „Zdania” i członkiem Rady redakcyjnej tego pisma. Przez całe życie zawodowe związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, był wielokrotnie nagradzanym historykiem literatury polskiej końca XIX w. oraz XX w. i krytykiem literackim, profesorem nauk filologicznych. W latach 1974-1981 pełnił funkcję redaktora czasopisma „Teksty”.

W spotkaniu udział wzięli przyjaciele prof. Mariana Stępnia z „Kuźnicy” i „Zdania” oraz zaprzyjaźnieni literaturoznawcy z polonistyki UJ, a także rodzina, która zjechała się z Gdyni, Koszalina, Bytomia i Paryża – w przypadku córki Zmarłego – Doroty Champeau, wnuczki – Ariane Pénide i Prawnuczki Idy.

Jako pierwsi głos zabrali:

  • dr Paweł Sękowski, prezes „Kuźnicy” i redaktor naczelny „Zdania”,
  • prof. Mirosława Mycawka, prodziekan Wydziału Polonistyki UJ,
  • Dorota Champeau, córka prof. Mariana Stępnia, która ponadto przygotowała pokaz zdjęć pamiątkowych oraz nagrania audiowizualne z krótkimi wypowiedziami Prof. Stępnia.

W drugiej części spotkania wspomnieniami podzielili się:

  • prof. Tadeusz Bujnicki, literaturoznawca,
  • Daniela Tratkiewicz, członkini „Kuźnicy”,
  • prof. Krzysztof Woźniakowski, literaturoznawca, który swój doktorat napisał pod kierunkiem Prof. Stępnia,
  • Filip Ratkowski, członek „Kuźnicy” i zespołu redakcyjnego „Zdania”,
  • dr Edward Chudziński, literaturoznawca, wieloletni redaktor naczelny „Zdania” (2000-2020), członek „Kuźnicy”,
  • dr Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka i posłanka-elektka na Sejm RP, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy, literaturoznawczyni, która swój doktorat napisała pod kierunkiem Prof. Stępnia,
  • prof. Maria Kłańska, germanistka,
  • Andrzej Kozanecki, historyk, członek „Kuźnicy”,
  • Karolina Zapaśnik, z rodziny Prof. Stępnia z Gdyni,
  • prof. Bolesław Faron, literaturoznawca, członek „Kuźnicy”,
  • Andrzej Kurz, wieloletni prezes „Kuźnicy” i jej obecny prezes-senior.

Ostatnim punktem wieczoru była lampka wina oraz skromny poczęstunek.

Na okoliczność wieczoru w lokalu „Kuźnicy” znalazło się popiersie prof. Mariana Stępnia, wykonane przez wybitnego rzeźbiarza (i członka „Kuźnicy”) prof. Mariana Koniecznego. Rzeźba – własność Rodziny – pozostanie w depozycie „Kuźnicy” i będzie stanowić element wystroju lokalu Stowarzyszenia.

Zapraszamy do obejrzenie fotorelacji z wydarzenia:

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)