31 stycznia 2019 – Relacja z wieczoru wspomnień poświęconego pamięci prof. Jerzego Aleksandrowicza
W czwartek 31 stycznia w lokalu „Kuźnicy” przy Al. Słowackiego 44 w Krakowie odbył się wieczór wspomnień poświęcony prof. Jerzemu Aleksandrowiczowi. Prof. Jerzy Aleksandrowicz, wybitny psychiatra i psychoterapeuta, członek-założyciel „Kuźnicy” i do ostatnich dni aktywny członek Rady „Kuźnicy” zmarł w Krakowie 17 października 2018 r.
(Fot. A. Głuc)
Profesora Aleksandrowicza wspominała Małżonka – prof. Beata Szymańska-Aleksandrowicz oraz licznie zgromadzeni przyjaciele z „Kuźnicy” i najbliżsi współpracownicy zawodowi.
Zebranych powitał prowadzący wieczór wspomnień prezes „Kuźnicy” dr Paweł Sękowski, który w krótkich słowach wspomniał własne kontakty z prof. Jerzym Aleksandrowiczem. Następnie głos zabrała prof. Barbara Józefik, wieloletnia współpracowniczka Profesora, aktualnie kierowniczka Pracowni Psychologii i Psychoterapii Systemowej Collegium Medicum UJ. Prof. Józefik zwróciła uwagę na ogromne zaangażowanie J. Aleksandrowicza w pomoc pacjentom, jego konsekwencję w dążeniu do celu, ale także wspieranie młodych praktyków psychoterapii w ich karierze zawodowej. Prof. Józefik podkreśliła również znaczenie J. Aleksandrowicza dla utworzenia czasopism naukowych „Psychoterapia” i „Psychiatria Polska”, serii wydawniczej „Biblioteka Psychiatrii Polskiej” oraz dla założenia Polsko-Izraelskiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego.
Następnie wspomnieniami o Profesorze Aleksandrowiczu podzielili się zebrani na sali przyjaciele i współpracownicy: wiceprezes „Kuźnicy” Filip Ratkowski, psycholog kliniczny i psychoterapeuta Kazimierz Bierzyński, hematolog, uczeń prof. Juliana Aleksandrowicza (ojca Jerzego) – prof. Aleksander Skotnicki, psychoterapeutka dr Katarzyna Cyranka, psycholożka kliniczna i psychoterapeutka prof. Helena Wrona-Polańska, wieloletni przyjaciel z „Kuźnicy” i nie tylko – Jan Güntner, Kuźniczanin prof. Marian Stępień, prezes senior „Kuźnicy” Andrzej Kurz oraz wiceprezes „Kuźnicy” Halina Krywak.
Głos zabrała również Małżonka Profesora – prof. Beata Szymańska-Aleksandrowicz, która przytoczyła garść wspomnień związanych z Profesorem Jerzym Aleksandrowiczem i słusznie upomniała się o pamięć o Jego ogromnym poczuciu humoru.
Spotkanie, które rozpoczęło się o 17:00 zakończyło się o godzinie 18:30.
Beata Szymańska-Aleksandrowicz
(Fot. A. Głuc)
Barbara Józefik
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
Beata Szymańska-Aleksandrowicz
(Fot. A. Głuc)
.
Podobne posty
-
19 marca 2024 – Odznaki Honoris Gratia za zasługi dla Miasta Krakowa dla prezesa „Kuźnicy” Pawła Sękowskiego i sekretarz Rady „Kuźnicy” Ewy Wasil
Brak komentarzy | mar 20, 2024
-
11 maja 2019 – Fotorelacja z sesji Miasta Krakowa i „Kuźnicy” pt. „70-lecie Nowej Huty”
Brak komentarzy | maj 15, 2019
-
16 maja 2019 – Relacja ze spotkania „Kuźnicy” z Dr. Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich
Brak komentarzy | maj 18, 2019
-
10 września 2018 – Uroczystość wręczenia Kowadła „Kuźnicy” Andrzejowi Sewerynowi w Teatrze Scena Stu w Krakowie
Brak komentarzy | wrz 5, 2018