4 czerwca 2019 – Relacja z uroczystości wręczenia Kowadła Kuźnicy prof. Grzegorzowi Kołodce

We wtorek 4 czerwca b.r. w lokalu „Kuźnicy” przy Al. Słowackiego 44 odbyła się uroczystość wręczenia Kowadła Kuźnicy Prof. Grzegorzowi Kołodce, wybitnemu ekonomiście, autorowi nurtu teoretycznego tzw. nowego pragmatyzmu, zdeklarowanemu wrogowi neoliberalizmu, wicepremierowi i ministrowi finansów w rządach Waldemara Pawlaka, Józefa Oleksego, Włodzimierza Cimoszewicza i Leszka Millera (w latach 1994-1997 oraz 2002-2003), autorowi „Strategii dla Polski”, „Pakietu 2000” i „Programu Naprawy Finansów Rzeczypospolitej”. Grzegorz Kołodko otrzymał do tej pory 11 doktoratów honorowych – wszystkie od uczelni zagranicznych. Od niedawna jest także członkiem prestiżowej Academia Europaea. Znany jest również ze zdrowego i aktywnego trybu życia – startował do tej pory w 50 maratonach i wszystkie ukończył.

fot. Grzegorz Kozakiewicz

 

Uroczystość otworzył prezes „Kuźnicy” dr Paweł Sękowski, który przedstawił krótko sylwetkę Laureata oraz odczytał okolicznościowy list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego (który nie mógł być obecny na uroczystości z powodu uczestnictwa w obchodach 30. rocznicy wyborów do Sejmu 1989 r. w Gdańsku).

Laudację wygłosił prof. Bronisław Łagowski, który podkreślił interdyscyplinarny i oryginalny charakter refleksji intelektualnej Grzegorza Kołodki, doceniając bardzo mocno dzieła Laureata z punktu widzenia filozofa.

Następnie po trzykrotnym uderzeniu młotem w kowadło, prezes Sękowski odczytał uzasadnienie decyzji Rady „Kuźnicy” o przyznaniu Prof. Grzegorzowi Kołodce Kowadła i wręczył Kowadło oraz pamiątkowy dyplom z tekstem uzasadnienia Laureatowi.

Treść uzasadnienia brzmi następująco:

Rada Stowarzyszenia „Kuźnica”

przyznaje

Grzegorzowi Kołodce

Honorową Nagrodę Kowadła

w uznaniu

  • jego dorobku naukowego w dziedzinie ekonomii
  • roli w reformowaniu polskiej gospodarki
  • światowego autorytetu w zakresie ekonomii rozwoju i polityki gospodarczej.

 

Głos Laureata okazał się być erudycyjnym wykładem wybitnego intelektualisty, traktującym nie tylko o współczesnej Polsce, ale ogarniającym refleksją całokształt zglobalizowanej gospodarki.

Głos z sali, z gratulacjami oraz komentarzami do słów prof. Grzegorza Kołodki, zabrali prof. Adam Peszko, Adam Jaśkow oraz Jerzy Rościszewski, zaś Józef Spiszak wręczył Laureatowi czapkę krakuskę.

Po uroczystości, która trwała ponad dwie godziny, a rozpoczęła się o godzinie 17:00, gorące dyskusje ekonomiczne z udziałem Prof. Kołodki w siedzibie „Kuźnicy” trwały jeszcze przez prawie godzinę.

Poniżej znajduje się fotorelacja z wydarzenia:

fot. Grzegorz Kozakiewicz

fot. Grzegorz Kozakiewicz

 

fot. Grzegorz Kozakiewicz
fot. Grzegorz Kozakiewicz
fot. Grzegorz Kozakiewicz
fot. Grzegorz Kozakiewicz
fot. Grzegorz Kozakiewicz

 

fot. Grzegorz Kozakiewicz

.

fot. Grzegorz Kozakiewicz
fot. Grzegorz Kozakiewicz

 

 

 

 

.