4 czerwca 2024 – Relacja ze spotkania z Andrzejem Szejną, wiceministrem spraw zagranicznych, wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy, liderem listy Lewicy do Parlamentu Europejskiego w woj. małopolskim i świętokrzyskim

We wtorek 4 czerwca b.r. w lokalu „Kuźnicy” w Krakowie odbyło się spotkanie z Andrzejem Szejną, wiceministrem spraw zagranicznych, wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy, liderem listy Lewicy do Parlamentu Europejskiego w województwach małopolskim i świętokrzyskim.

Po wstępnym wystąpieniu Gościa, w którym zarysował wyzwania stojące przed polską dyplomacją oraz przed Unią Europejską i Polską jako państwem członkowskim UE, miała miejsce dyskusja.

Moderujący dyskusję prezes „Kuźnicy” Paweł Sękowski zadał pytania:

  • o to, czy lewica nie powinna mocniej stawiać w swoim przekazie na postulat dalszego pogłębiania integracji europejskiej; czy w ogóle nie powinna stawiać tej sprawy jako kwestii kluczowej dla polskiej racji stanu;
  • o stanowisko i działania polskiego MSZ wobec trwającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego i wojny w Strefie Gazy.

Wicewojewoda małopolski i współprzewodniczący małopolskiej Nowej Lewicy Ryszard Śmiałek pytał m.in. o to, czy istnieją w polskim MSZ scenariusze na wypadek sukcesu Rosji w wojnie z Ukrainą, zwłaszcza w razie zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA oraz wzrostu siły eurosceptyków w Parlamencie Europejskim po nadchodzących wyborach.

Pytania zadawali ponadto:

  • Daniela Tratkiewicz – m.in. o to, czy przygotowywane są w MSZ plany działania na wypadek różnych scenariuszy zakończenia wojny ukraińsko-rosyjskiej;
  • Bolesław Jagodski – o to z jakimi podmiotami reprezentującymi ludność palestyńską zamierza rozmawiać i współpracować polskie MSZ (pytanie w nawiązaniu do stwierdzenia ministra A. Szejny, że Polska rozmawia i będzie rozmawiać z obiema stronami konfliktu)
  • Marek Trzybiński – o zjawisko infiltracji polskich służb przez Rosję, także w kontekście planów wejścia Polski do europejskich struktur wywiadowczych;
  • Filip Ratkowski – o to, czy jednak Nowa Lewica nie powinna bardzo wyraźnie postawić na hasło federalizacji Unii Europejskiej, z Polską jako jednym z napędów tego procesu.

Już w najbliższą niedzielę, tj. 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Andrzej Szejna jest liderem listy Lewicy do PE w województwach małopolskim i świętokrzyskim.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)

(Fot. A. Głuc)