4 marca 2024 – Relacja ze spotkania z Konstantym Gebertem pt.: „W pięć miesięcy po rzezi Hamasu: Jaki widok na wojnę w Gazie?”
|W poniedziałek 4 marca b.r. w lokalu „Kuźnicy” w Krakowie odbyło się spotkanie z Red. Konstantym Gebertem, dziennikarzem, publicystą, psychologiem, zatytułowane: W pięć miesięcy po rzezi Hamasu: Jaki widok na wojnę w Gazie?.
Spotkanie prowadził dr Paweł Sękowski, prezes Stowarzyszenia „Kuźnicy” (zarazem historyk), który zadał Gościowi pierwsze pytania:
- o legitymację Izraela do kontynuacji działań wojennych w Strefie Gazy, wobec bilansu ofiar przewyższającego 30 000 zabitych i 70 000 rannych (według źródeł Hamasu);
- o racje w konflikcie arabsko-żydowskim w Palestynie w perspektywie historycznej (od 1947 r.);
- o rolę innych państw, w tym przede wszystkim Egiptu i Jordanii, w niepowołaniu państwa arabskiego w Palestynie;
- o proponowaną drogę rozwiązania konfliktu: niedemokratyczne państwo żydowskie, demokratyczne państwo nieżydowskie, czy dwa państwa.
Następnie głos zabrali zebrani na sali, w tym jako pierwszy Omar Faris, lider Pozarządowego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków w Polsce, który przedstawił palestyński punkt widzenia na trwający konflikt w Strefie Gazy (zarazem zaprzeczając faktowi wymordowania żydowskich cywilów w Izraelu 7 października u.r. przez Hamas, a odpowiedzialnością za te mordy obarczając… izraelskie służby) oraz na konflikt arabsko-żydowski w Palestynie od 1917 r. (od deklaracji Balfoura).
W dalszej części dyskusji głos zabrało jeszcze czworo Palestyńczyków żyjących w Polsce, w tym członkini Fatahu (negatywnie nastawiona do Hamasu), której najbliższa rodzina, w tym obydwoje rodzice, zginęli w trwającym konflikcie w Strefie Gazy z rąk izraelskiego wojska. Te głosy stanowiły przede wszystkim kontynuację prezentacji palestyńskiego punktu widzenia na konflikt, połączoną z ostrą krytyką Izraela, społeczeństwa izraelskiego, a także Stanów Zjednoczonych. Niektóre wypowiedzi były bardzo emocjonalne.
Inni uczestnicy i uczestniczki dyskusji zwracali uwagę na następujące problemy:
- coraz większe wychylenie na prawo społeczeństwa Izraela i obecność skrajnej prawicy (zwanej przez Konstantego Geberta wprost „faszystami”) w koalicji rządowej Binjamina Netanjahu,
- hipotezę na temat celowego przedłużania wojny w Gazie przez rząd Netanyahu (w celu uniknięcia utraty władzy i procesu o korupcję przez obecnego premiera Izraela),
- rolę Iranu we wznieceniu trwającego konfliktu,
- postawę Egiptu (czy nie działa on na rzecz zniszczenia Hamasu rękami Izraela),
- radykalnie antysemicki i niekiedy negacjonistyczny język strony palestyńskiej (np. zaprzeczanie faktowi dokonania mordu 7 października 2023 r. przez Hamas) oraz branie w obronę Hamasu – jako czynniki uniemożliwiające zrozumienie tragedii cywilów palestyńskich przez niezaangażowanych w konflikt, racjonalnych obserwatorów.
Trwająca prawie dwie i pół godziny dyskusji była momentami bardzo gorąca, jednak utrzymana w ryzach. Mimo że nie wszystkie wypowiedzi były merytoryczne, spotkanie pozwoliło bardzo dokładnie pokazać konflikt dwóch narracji na temat trwającej wojny w Strefie Gazy, przy czym Red. Konstanty Gebert nie wypowiadał się z punktu widzenia obrońcy polityki obecnego rządu Izraela, lecz jako niezależny analityk, znawca historii Izraela i stosunków arabsko-żydowskich w Palestynie/Izraelu, zarazem polski Żyd i zwolennik idei syjonistycznej (Izraela jako państwa żydowskiego) o umiarkowanych poglądach.
Zachęcamy do obejrzenia nagrania całego spotkania (z wyjątkiem pierwszych kilkunastu minut spotkania – powodem ich braku na nagraniu były problemy z łączem podczas nagrywania):
Część I nagrania: https://fb.watch/qFv7jcO_OS/
Część II nagrania: https://fb.watch/qFvaFYj3Mi/
Zapraszamy także do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)
(Fot. A. Głuc)