5 marca 2025 – Relacja ze spotkania z Moniką Piątkowską, kandydatką KO (i tzw. paktu senackiego) w wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie

W środę 5 marca b.r. w lokalu „Kuźnicy” w Krakowie odbyło się spotkanie z Moniką Piątkowską, kandydatką Koalicji Obywatelskiej, popieraną także przez inne ugrupowania obecnej koalicji rządowej, w wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie. Monika Piątkowska to prawniczka, prezes Izby Zbożowo-Paszowej, była pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego ds. Marki Kraków i była dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta w Urzędzie Miasta Krakowa.

Prowadzący spotkanie prezes „Kuźnicy” Paweł Sękowski na początku rozmowy zapytał Kandydatkę o to, dlaczego zdecydowała się wystartować i z jakimi postulatami kandyduje do Senatu. Monika Piątkowska poinformowała zebranych, że sama nie zabiegała o swoją kandydaturę, zaś propozycja padła bezpośrednio z kręgu premiera Donalda Tuska. Program Kandydatki zawiera się w „Piątce Piątkowskiej”, która dotyczy: pozyskania finansowania na budowę metra w Krakowie, budowy III obwodnicy Krakowa, wyposażenia lotniska w Balicach w nowy system ILS, bezpieczeństwa na ulicach Krakowa oraz wsparcia inicjatyw kobiecych.

Drugie pytanie dotyczyło postawy lokalnej Platformy Obywatelskiej wobec kandydatury Moniki Piątkowskiej, która nie jest członkinią tej partii i nie znajdowała się pośród rekomendowanych przez struktury PO sześciu kandydatów na kandydatów. Okazuje się, że jeden z rekomendowanych działaczy PO, wskazany przez władze centralne Platformy, propozycji kandydowania nie przyjął i to wtedy pojawiła się kandydatura M. Piątkowskiej. Lokalne struktury PO aktywnie wspierają – według deklaracji Kandydatki – jej kampanię wyborczą.

Zapytana przez P. Sękowskiego o częste zmiany barw partyjnych w przeszłości oraz o swoją tożsamość ideową Kandydatka – M. Piątkowska była aktywną działaczką SLD, następnie kandydowała z listy PSL, współtworzyła struktury Polski 2050, a dziś jest kandydatką z ramienia PO -, odpowiedziała, że zawsze identyfikowała się i dalej identyfikuje się z lewicowością, aczkolwiek z biegiem lat, poznając z bliższa perspektywę przedsiębiorców, stała się zwolenniczką liberalizmu gospodarczego. Monika Piątkowska podkreśliła, że ma mocne wsparcie w swojej kampanii i w decyzji o kandydowaniu ze strony wieloletniego prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego i że to za jego namową zdecydowała się niegdyś kandydować z listy PSL. Odnosząc się do swojej aktywności w Polsce 2050, Kandydatka podkreśliła, że starała się budować lewe skrzydło tej formacji, wraz z m.in. Hanną Gil-Piątek, co jednak zakończyło się niepowodzeniem.

W późniejszej dyskusji z udziałem zgromadzonych na sali słuchaczek i słuchaczy głos zabrali m.in.:

  • Tadeusz Krzywda – z krytyką decyzji Bogdana Klicha o zrzeczeniu się mandatu senatorskiego na rzecz posady w Ambasadzie RP w Waszyngtonie (to o mandat po B. Klichu ubiega się Monika Piątkowska);
  • Jerzy Friediger, wieloletni dyrektor szpitala im. Żeromskiego w Krakowie – z pytaniem o to, czy pośród postulatów M. Piątkowskiej znajdują się kwestie związane z ochroną zdrowia (Kandydatka odpowiedziała, że tak i że jest otwarta na wsłuchiwanie się w postulaty ekspertów wywodzących się ze środowiska medycznego);
  • Maria Anna Potocka, wieloletnia dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK – z prośbą o zdefiniowanie lewicowości, jak ją rozumie Kandydatka (M. Piątkowska odwołała się do demokracji, rządów prawa, równych praw i wolności osobistych).

Spotkanie zakończyło się apelem Moniki Piątkowskiej o udział w wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie w niedzielę 16 marca oraz o oddanie głosu właśnie na nią.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z wydarzenia:

(Fot. Stowarzyszenie „Kuźnica”)

(Fot. Stowarzyszenie „Kuźnica”)

(Fot. Stowarzyszenie „Kuźnica”)

(Fot. Stowarzyszenie „Kuźnica”)