6 listopada 2022 – Relacja z obchodów 104. rocznicy powołania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w 1918 r.
|W niedzielę 6 listopada b.r. w samo południe miały miejsce obchody 104. rocznicy powołania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej z socjalistą Ignacym Daszyńskim na czele i z siedzibą w Lublinie. Wydarzenie odbywało się pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa przy Al. Daszyńskiego.
Powołany 7 listopada 1918 r. rząd Ignacego Daszyńskiego, składający się socjalistów i radykalnych ludowców, był pierwszą strukturą, która ogłosiła się rządem ogólnopolskim i zdołała przejąć władzę (bez rozlewu krwi) na terytorium, nad którym sprawowała faktyczną jurysdykcję, z rąk Rady Regencyjnej. Rząd Daszyńskiego funkcjonował wprawdzie tylko do 12 listopada 1918 r., kiedy to premier Daszyński formalnie oddał władzę w ręce Józefa Piłsudskiego, który dwa dni wcześniej przybył do Warszawy, ale zadeklarowane przez ten gabinet reformy były bardzo śmiałe i były następnie podejmowane przez nowy warszawski rząd z innym socjalistą, Jędrzejem Moraczewskim na czele. Pośród tych reform należy wymienić m.in. 8-godzinny dzień pracy, zapowiedź reformy rolnej oraz powszechne prawo wyborcze dla wszystkich mężczyzn i kobiet.
Uroczystości przewodniczył Adam Jaśkow, krakowski koordynator Centrum im. Daszyńskiego, który także zabrał głos jako pierwszy mówca. Pod pomnikiem przemawiali obecni przedstawiciele różnych środowisk lewicowych Krakowa, na czele z posłanką Lewicy – Darią Gosek-Popiołek (KKP Lewica, Lewica Razem). Głos zabrał również prezes „Kuźnicy” Paweł Sękowski, który wskazał na konieczność zachowywania w pamięci faktu istnienia rządu Ignacego Daszyńskiego, a tym samym ogromnej roli lewicy socjalistycznej i radykalnego odłamu ruchu ludowego w procesie budowy polskiego niepodległego państwa od 1918 roku.