Majowa sesja Kuźnicy tym razem we wrześniu
|Tradycyjna kuźniczańska konferencja naukowa organizowana zwykle w maju, tym razem odbyła się w dniach 26. i 27. września. Zadecydowały o tym tak zwane względy obiektywne, a konkretnie obowiązki zawodowe niektórych autorów referatów.
Konferencja, nad którą patronat honorowy objął Aleksander Kwaśniewski, nosiła tytuł „Lewicowy Kraków w okresie międzywojennym” i organizowana była wspólnie przez Kuźnicę i Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Podczas dwudniowych obrad, którym przewodniczyli Dr Anna Kargol z Akademii Krakowskiej i Doc. Andrzej Kurz z Kuźnicy, wygłoszono trzynaście referatów. Autorami wystąpień byli profesorowie: Janusz Fałowski, Mariusz Wołos, Tadeusz Cegielski, Marian Stępień, Danuta Waniek, Karek Kornat, Zygmunt Woźniczka, Łukasz Sroka, Agnieszka Cieślik, a także Dr Anna Kargol, Dr Piotr Cegielski, Jan Güntner i red. Filip Ratkowski.
W ramach ogólnie sformułowanego tematu znalazły się bardzo interesujące zagadnienia poświęcone m. in. wybitnym postaciom lewicy związanym z Krakowem, jak np. Bolesław Drobner czy Wanda Wasilewska, a także wydawanym czasopismom, takim jak „Maska,” czy „Nasz wyraz.”
Przedstawiono także związki krakowskiej lewicy z działaczami Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska. Prof. Marian Stępień mówił o pisarzach krakowskich, a Jan Güntner o działaczach lewicowych z krakowskich kręgów artystycznych. Prof. Danuta Waniek, która już po raz kolejny była naszym gościem, z właściwą sobie skrupulatnością przedstawiła referat „Kobiety lewicy w Krakowie.” O udziale kobiet w ruchu lewicowym mówi się niewiele; była to więc doskonała okazja do pogłębienia wiadomości na ten temat, ale także do refleksji nad obecnymi „wysiłkami” partii lewicowych w celu uaktywnienia kobiet przez wymyślanie „suwaków i parytetów.” Może Barbara Nowacka zmieni istniejący stan rzeczy…
W referatach poruszano także mniej znane tematy, jak np. wpływ socjalizmu na krakowskie środowiska żydowskie (prof. Łukasz Sroka), czy wolnomularstwo, a lewica w międzywojennym Krakowie (prof. Tadeusz Cegielski). Ze względów oczywistych mogę jedynie zasygnalizować niektóre wystąpienia i zagadnienia, a poza tym całość materiałów z konferencji ukaże się drukiem.
Daniela Tratkiewicz