Relacja z wręczenia nagrody „Kowadła” prof. Aleksandrowi Krawczukowi

Wspaniały utwór Juliana Tuwima „Sokrates tańczący” brawurowo recytował Jerzy Trela na uroczystości wręczenia Nagrody Honorowej „Kowadło” dla Aleksandra Krawczuka 21 marca 2013 roku.
aleksander_krawczuk1Laudację wygłosił Rafał Skąpski, a laureat odwzajemnił się bardzo pięknymi i mądrymi słowami. Było wielu wspaniałych gości, nie tylko kuźniczan. Przewodniczył Andrzej Kurz.

P.S. Tym, którzy nie pamiętają, lub nie znają dziejów „Kuźnicy” pragnę przybliżyć nazwę nagrody honorowej „Kowadło„. Otóż niedługo po powstaniu Stowarzyszenia, na posiedzeniu Rady, pod przewodnictwem Tadeusza Hołuja, dyskutowaliśmy o tej nagrodzie. Zastanawialiśmy się jakie mają być: kryteria, zasady zgłaszania i przyznawania, i nazwa. Wtedy krakowski artysta rzeźbiarz Marian Kruczek zgłosił propozycję nazwy „Kowadło” i sam zdobył autentyczne kowadło z kuźni koło Sułkowic. Przytaszczył do Krakowa i ustawił w sali klubowej.
aleksander_krawczuk2Do dziś spotykamy się przy tym kowadle. Oczywiście laureaci otrzymują miniatury „Kowadła„. Nagrodą zostało wyróżnionych wielu wspaniałych osobowości polityki, nauki i kultury. Pełna lista znajduje się na stronie Stowarzyszenia „Kuźnica„.

JB