Wniosek o nadanie patronatu Ludwika Stommy w Krakowie – List otwarty „Kuźnicy” do Prezydenta Miasta Krakowa i Rady Miasta Krakowa

Stowarzyszenie „Kuźnica” zwróciło się do Prezydenta Miasta Krakowa oraz do Rady Miasta Krakowa z apelem o upamiętnienie Ludwika Stommy, wybitnego intelektualisty i publicysty „Przeglądu” i „Polityki”,który zmarł w bieżącym roku. Sugerowaną w liście forma upamiętnienia jest nadanie patronatu Ludwika Stommy ulicy, parkowi, skwerowi lub innemu miejscu publicznemu w Jego rodzinnym Krakowie.

Inicjatorem listu otwartego był członek „Kuźnicy” i redakcji „Zdania” Adam Jaśkow.

Zachęcamy do lektury listu otwartego, który został przesłany także do Redakcji „Przeglądu” i „Polityki”.

Kraków, dn. 15 czerwca 2020 r.

                                    Szanowny Pan

                                    Prof. dr hab. Jacek Majchrowski,

                                    Prezydent Miasta Krakowa

                                    Rada Miasta Krakowa

            Szanowny Panie Prezydencie,

            Szanowni Państwo,

            W imieniu Stowarzyszenia „Kuźnica” z siedzibą w Krakowie, zwracam się z uprzejmą prośbą o nadanie patronatu Ludwika Stommy ulicy, parkowi, skwerowi lub innemu miejscu publicznemu w Krakowie.

            Ludwik Stomma, żyjący w latach 1950–2020, urodził się w Krakowie i był związany z tym miastem przez całe swoje życie, także po emigracji do Francji w 1981 roku. Jego ojcem był wybitny działacz polityczny, publicysta i intelektualista katolicki Stanisław Stomma. Zmarły w tym roku w Paryżu Ludwik Stomma był nie tylko wybitnym intelektualistą, antropologiem kultury i etnologiem, wykładowcą szeregu uczelni polskich i francuskich, ale także znakomitym publicystą (zwłaszcza na łamach „Przeglądu” i „Polityki”). Za swoje zasługi został odznaczony w 2000 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Stowarzyszenie „Kuźnica” wyraża głębokie przekonanie, że Ludwik Stomma ze wszech miar zasługuje na upamiętnienie w postaci nadania Jego patronatu ulicy, parkowi, skwerowi lub innemu miejscu publicznemu w Jego rodzinnym Krakowie.

                                                                         Z wyrazami szacunku,

                                                                         /Paweł Sękowski/

                                                                         Prezes Stowarzyszenia „Kuźnica”